Na co zwracać uwagę kupując leki?

Czy zawsze jest szansa na kupienie tańszego odpowiednika. Gdzie można się dowiedzieć czy lek będzie refundowany? Co musi być na recepcie? Mamy dla Was kilka punktów, na które trzeba zwracać uwagę.

Leki refundowane

Poprzez refundacje można kupić taniej leki oraz wyroby medyczne. Taniej, ponieważ cały czy częściowy koszt będzie pokrywać NFZ. Wynika to ze specjalnego wykazu stworzonego przez Ministerstwo Zdrowia. Kupić je można w każdej aptece, która podpisała umowę na realizację recept refundowanych.

Odpowiedniki leków

Większość leków ma tańsze odpowiedniki, które mają taki sam skład jak te droższe, nie będą miały jednak ujemnego wpływu na nasze leczenie. Jeśli spytamy o nie w aptece, aptekarz ma obowiązek je wskazać.

Infolinia dla pacjentów

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło bezpłatną infolinię o tym jakie są tańsze odpowiedniki leków refundowanych, która będzie czynna od 8.00 do 20.00 pod numerem 22 123 98 00. Tam tez można dostać konkretne informacje od farmaceutów, którzy podpowiedzą jakie leki są dostępne taniej.

Zasady refundacji

Leki refundowane mają określone poziomy odpłatności oraz limity finansowania. To minister zdrowia kwalifikuje je do odpowiedniej grupy, kierując się przepisami ustawy o refundacji. Całkowicie bezpłatne są leki, których skuteczność leczenia nowotoworów jest udowodniona również takie, które służą do leczenia zaburzenia psychotycznego, upośledzenia umysłowego, zaburzenia rozwojowego czy choroby zakaźnej o szczególnym zagrożeniu epidemiologicznym. Jeśli cena leku jest równa limitowi finansowania albo niższa będzie można dostać go bez opłat.

Jaki lekarz wypisze receptę?

Receptę wystawić może lekarz z podpisaną umową z NFZ.

Prawidłowa recepta

Recepta musi być poprawnie wypisana. Zawsze sprawdzajmy czy są tam prawidłowe dane, czy jest pieczątka lekarza i jego podpis, data wystawienia i realizacji. Powinna być także informacja o dawkowaniu czy ilości opakowań leku

podróbki leków

Ważność recepty

Receptę wykupić można w określonym terminie. Zwykła będzie ważna 30 dni. Wystawiona na antybiotyki stosowane doustnie czy w formie zastrzyków przez 7 dni. Można także mieć specjalną receptę na preparaty immunologiczne na 90 dni. Na środki narkotyczne 30 dni.

Dodatkowo uprzywilejowani

Jeśli ktoś ma uprawnienia między innymi wynikające z czasów wojny musi być w stanie je potwierdzić odpowiednim dokumentem.

Uwaga na podróbki

Najczęściej fałszowane są produkty lecznicze takie jak sterydy anaboliczne, leki odchudzające oraz takie stosowane przy zaburzeniach erekcji. Bardzo często zagrażają zdrowiu, dlatego trzeba na nie uważać. Leki kupuje się tylko w aptece.

Autor

Katarzyna Komasińska

dermatolog, właścicielka Kliniki Kosmetologii Estetycznej Beauty&Health