Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym

Trądzik różowawy to przewlekła zapalna choroba skóry twarzy. Charakteryzują go zmiany w postaci krostek, grudek, które pojawiają się na nosie i na policzkach. Potem pojawiają się również w środkowej części czoła. Trądzik różowaty będzie często przyczyną kompleksów, zaburzeń nastroju czy słabej samooceny szczególnie u młodych osób. Pielęgnacja skóry przy takim trądziku będzie podobna do pielęgnacji cery wrażliwej, czyli niezwykle ważna będzie profilaktyka uszkodzeń bariery naskórkowej i stosowanie specjalnych preparatów, które uszczelniać będą naczynia krwionośne. Do demakijażu należy stosować mleczka i toniki, które są przeznaczone do cery naczynkowej, ponieważ osoby, które mają problem z dermatozą często nie tolerują innych kosmetyków, ponieważ w składzie będzie właśnie alkohol. Warto także wybierać dermokosmetyki, które nie mają substancji drażniących oraz barwników czy kompozycji zapachowych oraz konserwantów. Preparaty pielęgancyjne również są pozbawione acetonu, mentolu czy środków ściągających i złuszczających.

Pomocne będą formuły, w których zastosowano substancje obkurczające oraz wzmacniające ściany naczyń krwionośnych, które poprawiają czynność oraz kondycję tkanki. Preparaty te mogą zawierać flawonoidy, escynę, witaminę C, B3, K. Odpowiednie wyciągi roślinne do których należy kora dębu, arnika, ruta czy witaminy dla cerykasztanowiec mogą poprawić przepływ krwi, poprawią odżywienie tkanek. Wzbogacenie kosmetyków alantoiną sprawi, że lepsze będzie nawilżenie skóry.

W przypadku skóry tłustej trzeba stosować żele oraz lekkie sera, które mają charakter nawilżający, są one bogate w przeciwutleniacze oraz składniki odbudowujące. Dobrze tolerowany będzie również retinol, który zmniejsza zaczerwienienie, poprawia normalizację nieprawidłowego rogowacenia w ramach mieszków włosowych. Składnik taki będzie polecany w pielęgnacji cery suchej. Jeśli będzie regularnie stosowany zmniejszy szorstkość skóry i oznaki starzenia. Warto stosować także maski na bazie alg, które są bogate w mikro i makroelementy oraz składniki mineralne, które zawierają czerwoną glinkę o właściwościach antyseptycznych oraz antybakteryjnych. Trzeba pamiętać, że efekty działania większości preparatów przyniosą efekty po terapii, która będzie trwać przynajmniej kilka tygodni.

Autor

Lidia Panek

dermatolog i kosmetolog