Co to są dermokosmetyki i dla kogo zostały stworzone?

Coraz częściej sięgamy po kosmetyki dostępne wyłącznie w aptekach. Dermokosmetyki bo tak się nazywają preparaty, które powstają w wyniku łączenia kosmetologii, dermatologii i chemii. Te wyjątkowe propozycje wielu producentów powstały w trosce o wrażliwą, delikatną i alergiczną skórę, często objętą chorobami dermatologicznymi.

Dermokosmetyki – definicja

W regulacjach prawnych dotyczących preparatów kosmetycznych nie będzie można znaleźć wyjaśnienia dla definicji kosmetyku ekologicznego, bio czy też naturalnego. Ale nie ma również określenia dla słowa dermokosmetyk. Wszystkie wymogi jakie są stawiane w UE znajdziemy w specjalnej dyrektywie, która potem przeniesiona jest na naszą ustawę o kosmetykach.

Dermokosmetyk a kosmetyk – w czym tkwi różnica?

Produkty kosmetyczne dostępne w aptece są przeznaczone dla osób, które mają różne problemy skórne. Głównym zadaniem kosmetyków kosmetyki hypoalergicznebędzie pomoc w pielęgnacji skóry, na której pojawiają się problemy dermatologiczne. Dlatego produkcja takich kosmetyków przypomina nawet produkcję leków. Na etapie tworzenia receptury wszystkie składniki są konsultowane i tworzone we współpracy z lekarzami, dermatologami i kosmetologami.

Kosmetyki dermatologiczne nie mogą zawierać składników syntetycznych zapachowych, barwiących konserwantów czy substancji modyfikowanych genetycznie. Powinny mieć charakter bezwonny, bezbarwny i muszą mieć minimalną ilość konserwantów. Hypoalergiczne czyli takie o zmniejszony, ryzyko pojawienia się reakcji alergicznej. Dermokosmetyki powinny być przeznaczone do cery wrażliwej, chorej i skłonnej do alergii skórze. Powinno się usunąć z nich wszystkie substancje potencjalnie mające charakter alergenny. Użycie wysokiej zawartości substancji bioaktywnych musi być zasadne i będzie trzeba ukazać to poprzez badania dermatologiczne.

Dla kogo są dermokosmetyki?

Dermokosmetyki to zróżnicowane produkty, które są przygotowane na różne problemy skórne. W szczególności polecane wszystkim osobom, które mają skórę wrażliwą, skłonną do podrażnień oraz alergii. W szczególności sięgnąć powinny po nie osoby, które mają problemy dermatologiczne oraz trądzik młodzieńczy.

Autor

Katarzyna Lelek

dermatolog i endokrynolog