Co to jest suplement diety i dla kogo jest przeznaczony?

Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 25 sierpnia 2006 r. przekazuje nam informację, że suplement diety to produkt, który składa się z substancji odżywczych i traktowany będzie jako uzupełnienie naszej normalnej żywności. To najczęściej coś na kształt skoncentrowanego źródła witamin, minerałów czy innych substancji. Taki produkt jest tworzony i wprowadzony do sprzedaży w formie, która będzie umożliwiała między innymi wygodne dawkowanie. Samoleczenie takim właśnie środkiem poprzez przyjmowanie suplementów jednak nie zawsze będzie dobre dla naszego zdrowia. Są sytuacje, w których mogą one nawet zaszkodzić. Warto pamiętać o tym, że osoby przewlekle chore i stale przyjmujące leki powinny szczególnie uważać na takie produkty. Nie można jednak suplementów dyskredytować, ponieważ mamy wiele takich zdrowotnych sytuacji, gdy takie preparaty wspomagać będą podstawową kurację.

Suplementy diety najczęściej mają niewielkie dawki substancji czynnej i dlatego sprzedawane będą bez recepty. To sprawia, że oddziaływanie na organizm jest ogólnie niedocenione. Wielu pacjentom brakuje wiedzy na ten temat. Zanim rozpoczniemy przyjmowanie suplementów warto wspólnie z lekarzem czy dietetykiem zastanowić się czy nie będą one wchodziły w interakcje i z lekami, które już są przyjmowane, żywnością czy innymi suplementami.

Suplementacja diety jest niewskazana przy pewnych schorzeniach. Jeśli ktoś ma problem z kamicą nerkową nie powinien przyjmować preparatów z wapniem, wszyscy, którzy mają problem z zakrzepami i biorą specjalne leki nie mogą przyjmować witaminy K. Także zażywanie antybiotyków nie powinno być łączone z suplementami diety, ponieważ są składniki, które mogą wpływać na to, że skuteczność antybiotyków będzie obniżana. Warto pamiętać jedną zasadę a mianowicie to, że suplementy diety przyjmować powinno się wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Nie ma sensu zawyżania dawek jakie będziemy przyjmować, jeśli tylko normalnie się odżywiamy. Wskazaniem do ich stosowania może być zmniejszona odporność czy też zwiększona aktywność fizyczna lub umysłowa.

Autor

Lidia Panek

dermatolog i kosmetolog