Trądzik - jak i czym leczyć cerę trądzikową?

Trądzik to taka choroba, która będzie wymagać wielomiesięcznego, a czasami nawet wieloletniego leczenia. Skuteczna walka z trądzikiem będzie się opierać na leczeniu farmakologicznym, które będzie ustalone przez dermatologa oraz na odpowiedniej pielęgnacji skóry. Podstawą sukcesu będzie dobra współpraca z dermatologiem, systematyczne stosowanie zaleconych leków, a także świadomość, że efekty leczenia mogą być widoczne dopiero po kilku tygodniach od momentu, gdy rozpoczęto leczenie. Skuteczna walka z trądzikiem będzie się opierać na lekach ustalonych z dermatologiem, ale również na codziennej pielęgnacji skóry wykonywanej z największą starannością.

Podstawowym celem leczenia trądziku jest:

- zmniejszenie łojotoku

- ograniczenie Propionibacterium acnes

- zmniejszenie rogowaceń przy ujściu mieszków włosowych

Leczenie trądziku powinno być dopasowane do jego postaci, ciężkości czy lokalizacji wykwitów. Łagodne postacie trądziku będzie można leczyć miejscowo. W cięższych przypadkach stosuje się leczenie połączone w formie miejscowej i ogólnej. W momencie, gdy zakończy się doustną terapię będzie można zastosować tak zwaną terapię podtrzymującą. Niezależnie od tego jaki jest stopień zmian trądzikowych dobrze będzie podjąć leczenie pod okiem dermatologa. Zaniedbany trądzik może minąć sam, ale pozostawiać będzie przebarwienia i blizny potrądzikowe.

Składniki środków przeciwtrądzikowych

W leczeniu miejscowym stosuje się kremy, żele, płyny a także szereg innych preparatów, które mogą mieć w składzie między innymi takie składniki jak:

nadtlenek benzoilu – odpowiada za zahamowanie rozwoju bakterii beztlenowych Propionibactrium acnes. Charakteryzuje się działaniem złuszczającym naskórek, zmniejszy liczbę zaskórników. Leczenie będzie rozpoczynać się od mniejszych stężeń oraz aplikacji raz dziennie. W późniejszym czasie stopniowo przechodzi się do stężeń wyższych, a dalej do aplikacji dwukrotnej w ciągu dnia. Takie postępowanie środki przeciwtrądzikowepozwala ograniczyć wystąpienie podrażnień w procesie leczenia.

retinoidy (pochodne witaminy A – tretynoina, izotretynoina, adapalen, tazaroten) – charakteryzują się działanie kreatolitycznym, które to hamuje pojawienie się i zmniejszenie zaskórników. Dodatkowo wpływać może na procesy zapalne. Zwykle stosuje się je wieczorem.

kwas azelainowy – ma działanie na wielu płaszczyznach, może charakteryzować się działaniem przeciw zaskórnikowym, keratolitycznym, a także przeciwbakteryjnym. Odpowiada za redukcję przebarwień, przede wszystkim stosowany w terapii wspomagającej leczenie ogólne u osób, które mają średnio nasilone zmiany.

Obecnie w leczeniu miejscowym stosuje się takie produkty, które składają się z kilku składników i dzięki temu ich efektywność ma wzrastać.

Autor

Katarzyna Komasińska

dermatolog, właścicielka Kliniki Kosmetologii Estetycznej Beauty&Health