Żele i maści przeciwtrądzikowe – kompendium

Problem skóry tłustej i trądzikowej dotyczy już nie tylko nastolatków coraz częściej jest spotykany u dorosłych. Jeśli mamy jakieś problemy pielęgnacyjne warto mieć takie środki, które pozwolą nam zmagać się z niedoskonałościami takimi jak wypryski czy rozszerzone pory.

Nie przesuszaj skóry

Osoby, które maja problem z tłustą skórą i mają kłopoty z trądzikiem w desperacji czasami wysuszają skórę i liczą na to, że ten problem będzie można w taki sposób pokonać. Nie jest to jednak dobre postępowanie. Skóra, która będzie tak traktowana zareaguje inaczej i tak naprawdę zacznie produkować więcej łoju. W tego typu przypadkach trzeba stosować żele oczyszczające, które są pozbawione mydła. Znajdziemy je w trądzikowych seriach kosmetyków dermatologicznych. Zwracać uwagę należy również na sam sposób mycia. Zbyt agresywne czyszczenie też nie będzie dobre.

Preparaty na trądzik - żele i maści

Dostępne bez recepty preparaty mają najczęściej nadtlenek benzoilu. Przy stosowaniu takiego środka trzeba przestrzegać kilku zasad. Unikamy kontaktu z oczami, jamą ustną. Stosujemy delikatne na suchą skórę.

Kwas migdałowy i kwas azelainowy

Skóra trądzikowa to także blizny i przebarwienia. W takim przypadku warto skorzystać z kosmetyków, które zawierają kwas migdałowy, który należy do kwasów AHA. Posiada działanie złuszczające oraz antybakteryjne. W aptekach są także kremy o różnym stężeniu tego kwasu

maść przeciwtrądzikowa

.

Paski do usuwania zaskórników

To paski z aktywnym węglem na nos. Producenci zapewniają, że to szybkie rozwiązanie, skutecznie usuwające zaskórniki i zanieczyszczenia zatykające pory. Efekt ma być widoczny zaraz po usunięciu paska. Jest to lepsze niż wyciskanie takich niedoskonałości.

Tonik zwężający pory

Tonik zwężający pory stanowi idealne uzupełnienie pielęgnacji codziennej. Zwarte w toniku aktywne składniki złuszczające odblokowują i zwężają pory, a także matują skórę.

Suplementy w walce z trądzikiem

Korzystne oddziaływanie na skórę łojotokową mogą mieć mieć cynk, witaminy z grupy B, a także składniki takie jak laktoferyna czy fiołek trójbarwny. W tym ostatnim przypadku do wyboru jest herbatka do zaparzania albo też suplementy tabletkowane.

Dermatolog – kiedy skonsultować?

Leczenie trądziku będzie uzależnione od jego postaci, ciężkości oraz tego, gdzie się znajduje. nie staramy się za wszelką cenę zmagać z trądzikiem sami. Dermatolog może być dla nas istotnym wsparciem.

Autor

Lidia Panek

dermatolog i kosmetolog