Leczenie trądziku i pielęgnacja cery trądzikowej

Leczenie trądziku

W trądziku towarzyszyć będą nam grudki i krosty, które są niezbędne do leczenia z zastosowaniem specjalnych antybiotyków. Niekiedy stosuje się także chemioterapeutyk kotrimoksazol. Leczenie hormonalne znajduje praktyczne zastosowanie wyłącznie u młodych kobiet, które mają jeszcze średnio nasilone zmiany trądzikowe. Najczęściej wykorzystuje się tutaj stosunkowo delikatny octan cyproteronu w połączeniu z etynyloestradiolem. Zarówno leczenie antybiotykami jak i hormonalne zwykle będzie się stosować w połączeniu z leczeniem miejscowym. Takie postępowanie daje z reguły lepsze efekty terapeutyczne niż monoterapia. W najcięższych postaciach trądziku podawać się będzie doustnie izotertynoinę, która będzie zmniejszać aktywność gruczołów łojowych. Ograniczenie nadmiernego rogowacenia ujść przewodów łojowych oraz wykazuje działanie przeciwzapalne. Pomimo działań niepożądanych obecnie to nadal najbardziej skuteczny lek jaki można stosować.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Cera trądzikowa wymagać będzie starannych i odpowiednio dobranych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobra pielęgnacja to nie tylko element leczenia, ale również zapobiega tworzeniu nowych zmian. W gamie różnych produktów jakie się pojawiają są także żele do mycia twarzy, nawilżanie skórypłyny micelarne, toniki, mleczka, kremy nawilżające oraz matujące czy peelingi. Warto zaopatrzyć się w nie korzystając z licznych promocji w których śledzeniu pomogą nam m.in. gazetki Superpharm.

Skórę najlepiej będzie oczyszczać przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Nie będzie zalecać się oczyszczania cery trądzikowej, ponieważ to doprowadza do przesuszenia skóry i nadmiernej produkcji łoju. Ze względu na ryzyko nadmiernego przesuszenia warto także unikać zwykłego mydła czy preparatów z alkoholem. Kremy przeznaczone do cery trądzikowej posiadają właściwości matujące oraz antybakteryjne. Bardzo ważne będzie zapewnienie sobie właściwego nawilżenia. Kosmetyki, które mają charakter nawilżający będą poprawiać stan naszej cery, mają również charakter korzystnie wpływający na nasze samopoczucie. Pamiętajmy również, by regularnie dbać o ochronę naszej skóry przed nadmiernym nasłonecznieniem, promienie UV nie będą dobrze działać na skórę i dlatego trzeba będzie się przed nimi chronić. Mogą jedynie zahamować na początku stan zapalny i chwilową poprawę zmian skórnych, ale potem działanie nie będzie korzystne. 

Autor

Lidia Panek

dermatolog i kosmetolog