Suplementy diety - kiedy pomagają a kiedy mogą zaszkodzić?

Choroby przewlekłe a suplementy diety

Jeśli ktoś ma problemy z chorobami przewlekłymi powinien uważać na suplementy diety. Należy zapytać lekarza, dietetyka czy nie będzie to kolidowało z tymi lekami jakie już przyjmujemy. Dobrze będzie sprawdzić czy ten produkt nam pomoże czy jest ryzyko, że będzie dla nas szkodliwy. Staramy się czytać ulotki, by nie przekraczać dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Będzie to cenne źródło witamin i minerałów, ale warto jednak szukać naturalnych środków przez zmiany w diecie.

Jeśli mamy problem z nadciśnieniem trzeba uważać na suplementy z wapniem i magnezem. Do dyspozycji osoby, która ma problem z nadciśnieniem jest około 400 różnych leków, które nie tylko zmniejszą suplementy a dietaciśnienie, ale także będą dobrze wpływać na nasze naczynia, mają charakter moczopędny. Możliwość dobrania leku będzie więc zróżnicowana i dlatego wiele osób nie szuka dodatkowego wsparcia. Jednocześnie jednak pokusa, by sięgnąć po suplementy może być bardzo duża. W tym przypadku jednak trzeba być szczególnie ostrożnym, ponieważ leki na nadciśnienie bardzo często będą wchodzić w interakcje ze składnikami suplementów. Mogą tak jak wapń obniżać ich skuteczność. Warto także wiedzieć, że magnez również może wpływać niekorzystnie na skuteczność leków na nadciśnienie. Dlatego pacjenci z nadciśnieniem powinni konsultować spożywanie suplementów ze swoim lekarzem.

Suplementy diety korzystne dla przewodu pokarmowego - probiotyki i prebiotyki

Przy różnych dolegliwościach ze strony układu pokarmowego korzystanie z suplementów zawierających probiotyki i prebiotyki może się okazać wskazane, ponieważ będą one poprawiać stan flory bakteryjnej w jelitach i dzięki temu również wchłanianie witamin będzie przebiegać lepiej. dodatkowo mogą one chronić przed dużą ilością gazów w jelitach, ograniczają wzdęcia i co najważniejsze będą hamować rozwój flory bakteryjnej w układzie pokarmowym, oczywiście tej, która jest niekorzystna i może powodować choroby nowotworowe. Suplementy diety z probiotykami i prebiotykami są także wskazane dla osób, które są pod długiej antybiotykoterapii.

Autor

Katarzyna Komasińska

dermatolog, właścicielka Kliniki Kosmetologii Estetycznej Beauty&Health