Na kłopoty z cerą – dermokosmetyki

Niewiele młodych osób obecnie cieszy się piękną cerą o jednolitej karnacji. Środowisko jest zanieczyszczone, do tego zły tryb życia, stres i to wszystko niszczy nasza skórę.

Przyczyny powstawania trądziku

Pojawienie się trądziku przede wszystkim związane będzie ze zmianami hormonalnymi, stresem czy zaburzeniami w układzie pokarmowym. Ma to wpływ na nadmierne wydzielanie się łoju sprzyjającego rozwojowi mikroorganizmów, a także będzie powodować wywołanie stanów zapalnych. 

Prawidłowa pielęgnacja skóry trądzikowej

Cera trądzikowa ma gorszy system obronny i jest szczególnie wrażliwa. Istotna sprawa to jej należyta pielęgnacja, która powinna być konsultowana z lekarzem. Stosowanie preparatów kosmetycznych, które mają na celu zmniejszyć objawy łojotoku, stabilizację naturalnej flory bakteryjnej oraz ograniczenie rozwoju bakterii patogennych. Dąży się do regulacji procesu rogowacenia. Niezależnie od tych funkcji ostatecznie trzeba zapewnić sobie właściwą pielęgnację.

Kosmetyki dla cery trądzikowej

W preparatach pielęgnacyjnych przeznaczonych dla cery ze skłonnościami do łojotoku powszechnie stosuje się siarkę i jej antyseptyczne właściwości. W walce z takimi problemem będą cenne aminokwasy, które zawierają siarkę. Stanowią one środek, który reguluje ilość przebarwieniawidzialnego łoju. W ich recepturach często można spotkać kamforę, która ma działanie przeciwzapalne.

Składniki antybakteryjne w walce z trądzikiem

W preparatach przeciwko trądzikowi stosuje się bardzo często nadtlenek benzoilu, który ma działanie keratolityczne i przeciwbakteryjne. Podobne efekty daje nam również kwas azelainowy, który znacząco zmniejszy ilość rozwijających się bakterii beztlenowych. W kosmetykach do pielęgnacji skóry tłustej pojawia się także cynk, który zbiera nadmiar tłuszczu widzialnego przez gruczoły łojowe.

Aktywne srebro

W ostatnim czasie okazuje się, że aktywne srebro budzi coraz większe zainteresowanie i wykorzystywane są dodatnio naładowane jony. W sposób widoczny zmniejszy on  objawy trądziku i wspomoże proces gojenia się stanów zapalnych.

Złuszczanie a cera trądzikowa

Chętnie stosowane są retinoidy, które mają działanie przeciwzaskórnikowe oraz normalizują proces złuszczania. Ważne składniki to kwasy owocowe, szczególnie glikolowy, który odpowiada za złuszczenie i wygładzenie skóry.

Autor

Katarzyna Komasińska

dermatolog, właścicielka Kliniki Kosmetologii Estetycznej Beauty&Health