Kosmetyki a dermokosmetyki - porównanie

Dermokosmetyki, które znane są także jako dermatologiczne czy apteczne to takie preparaty, które łączą w sobie medycynę oraz kosmetologię. Czasem określa się je jako kosmeceutyki, które wykazują działanie pielęgnacyjne i lecznicze. Głównym zadaniem kosmetyków będzie pomoc w leczeniu problemów skórnych, chociaż nie ma również przeciwskazań, by je stosować przy skórze zdrowej. Szacuje się, że mniej więcej jedna czwarta ludzi ma problem z alergiami skórnymi oraz nadwrażliwością na zanieczyszczenia środowiska. Z tego właśnie powodu pojawiły się dermokosmetyki.

Dermokosmetyki a standardowe kosmetyki

Dermokosmetyki przygotowywane są w sterylnych warunkach. Można nawet powiedzieć, że proces produkcji takich kosmetyków jest podobny do produkcji leków. Preparaty takie powstają pod czujnym okiem specjalistów. Różnią się składem od zwykłych kosmetyków. Mają one charakter hipoalergiczny, są wolne od substancji takich jak barwniki, olejki eteryczne czy środki zapachowe. Dodatkowo takie kosmetyki mają więcej składników bioaktywnych.

Generalnie kosmetyki na pierwszym miejscu służyć mają celom ochronnym i zapobiegawczym. Charakter terapeutyczny jest uważany za mniej istotny. Takie kosmetyki stosowane są głównie, by poprawić urodę, jednak mają także charakter leczniczy. Dotyczy to preparatów stosowany przy schorzeniach skóry takich jak atopowe zapalenie skóry. Dermokosmetyki są bezzapachowe, bezbarwne czy nie zawierają dermokosmetykchemicznych dodatków.

Kosmetyki dermatologiczne

Kosmetyki dermatologiczne praktycznie nie mają w swoim składzie konserwantów. Bazują na wodzie termalnej, która będzie źródłem cennych substancji mineralnych między innymi takich jak selen, żelazo, mangan oraz cynk. Powinny znaleźć się tam również istotne dla nas składniki witaminowe, lipidy oraz składniki roślinne takie jak aloes, soja, jeżówka czy zielona herbata. Dermokosmetyki mają działanie przeciwzapalne, łagodzące, odżywiające oraz kojące, dlatego będą dobre dla skóry wrażliwe. Z racji tego, że są dostępne w aptekach bardzo często określa się je po prostu jako kosmetyki apteczne.

 

Dostępna już jest nowa gazetka Biedronka. Wiele ofert w zaskakujących cenach, nie przegap takiej okazji! 

Autor

Katarzyna Lelek

dermatolog i endokrynolog