Suplementy diety a odchudzanie

Można mówić o czterech formach suplementów, które wpływają na odchudzanie. 

Środki hamujące łaknienie

Takie preparaty są na bazie roślinnych substancji czynnych oraz ekstraktów z alg i owoców. Większość składników ma właściwości pęczniejące i dzięki temu będą one zajmować miejsce w żołądku i sprawią, że pojawi się uczucie sytości. Nie należy jednak nadużywać takich suplementów, ponieważ mogą spowodować pojawienie się wzdęć czy biegunek.

Spalacze tłuszczu

Suplementy często mają w składzie pochodzącą z zielonej herbaty kofeinę albo guaranę i mają powodować większą termogenezę. Natomiast takie na bazie chitozanu czy ispahulu będą powodować, że wchłanianie tłuszczów będzie mniejsze. Te produkty nie spalają już istniejącej tkanki tłuszczowej. Trzeba je przyjmować, jeśli decydujemy się na większą aktywność fizyczną.

Suplementy diety – oczyszczające

Taki typ suplementów diety oparty będzie na bazie roślin moczopędnych takich jak brzoza, szypułki wiśni, jesion oraz zielona herbata. Nie powinno się ich stosować, ponieważ mogą się one przyczyniać między innymi do utraty wody z organizmu i w żaden sposób nie działają one na tkankę tłuszczową.

Preparaty na płaski brzuch

Suplementy diety na płaski brzuch będą działać na wzdęcia. Mają błonnik, składniki mineralne oraz organiczne, które pozwolą pozbyć się tego uczucia. W przeciwieństwie do powszechnej opinii te suplementy diety nie działają na tkankę tłuszczową, która będzie się znajdować w okolicy brzucha.

Tabletki na odchudzanie a środki ostrożności

Suplementom diety, które mają wspomagać odchudzanie będzie towarzyszyć zalecenie wyjaśniające, że oczekiwane rezultaty będzie można osiągnąć przy stosowaniu dobrej diety przy jednoczesnym obniżeniu ilości kalorii oraz przy większej aktywności fizycznej. Wynika z tego, że preparaty odchudzające służą jedynie jako wsparcie odchudzania a nie jako produkt, który będzie samodzielnie miał charakter odchudzający. Dieta wspomagana lub nie suplementami diety musi być dobrze dobrana. Dodatkowo trzeba będzie ją stosować przez dłuższy okres czasu. Najlepszym sposobem na to, by odchudzanie było bez efektu jojo to przede wszystkim trwała zmiana nawyków żywieniowych i dbanie o zrównoważoną dietę.

Autor

Katarzyna Komasińska

dermatolog, właścicielka Kliniki Kosmetologii Estetycznej Beauty&Health